Çekirge Nasıl Bir Canlıdır?

Çekirge ortalama 2 ile 10 cm arasında boyu, 6 bacağı ve 2 anteni olan bir canlıdır. Son iki bacağı oldukça gelişmiş bir yapıdadır ve bu bacakları sayesinde zıplar, uçmak için havalanır. Çekirgeler ilkbaharda ortaya çıkmaya başlar ve insanların bahçelerine, tarlalarına girerek besin kaynaklarına zarar verirler. Çekirgeler türlerine göre farklı alanlarda yaşarlar. Boyları da yaşadıkları yere ve beslenmelerine göre değişiklik gösterir. Düz kanatlı bir böcektir, İki farklı kanat sistemi bulunur ve üst kanatlar sert bir yapıda iken alt kanatlar ise zar kanatlardan oluşur.

Gözleri 100′lerce gözcükten oluşur ve dışa doğru patlak bir yapıdadır. Ağız kısımları kesici bir yapıdadır. Bu sayede besinlerini kemirerek yerler. Çekirgelerin ömrü diğer canlılara göre daha kısadır, 4 ay kadar yaşarlar. 4 ay içerisinde defalarca ürerler. Her üremelerinde ortalama 80 – 200 arası yumurta bırakırlar. Çekirgeler yumurtalarını yaz aylarında, ot ve yeşilliklerin arasına bırakırken, kış aylarında ise toprağı kazıp içine gömerler. Havalar ısınmaya başladığında ve ilk yağmurların yağması ile çekirge yavruları yumurtadan çıkar ve beslenmeye başlar.
Yaşamları boyunca 4 – 5 kez kabuk değiştirirler. Çekirge bu her kabuk değişiminde daha gençleşir ve vücudu parlak bir görünüm alır.
Çekirgeler zehirli değildir ve insanları sokmazlar. Eğer çıplak elle dokunulur ise ısırabilir ve zarar verebilir. Bunun dışında, insanlara besin kaynaklarını yani yetiştirdikleri sebze ve meyveleri kemirerek zarar verirler.

İnsanların yetiştirdiği sebze ve meyvelere zarar veren bu canlılar için bir ilaçlama işlemi gerekmektedir. Çekirge sürekli zıplayarak gezdiği için ilaçlaması bireysel yapılacak bir şey değildir. Çekirge ilaçlaması için işinde uzman bir ilaçlama firmasından aranıp, yardım alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yılan İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir