Kene

keneKene böceği eklem bacaklılar grubuna giren zehirli salyalar salgılaması  kırımkango hastalığına neden olmasına sebep olan zararlı bir böcektir. Keneler 8 bacaklı bacakları ince ve uzun olan insan ve hayvan kanı ile beslenen başı ile vücudu sanki birleşmiş ağaç ve otluklarda yaşayan ve yakınından geçen insan veya hayvanların üzerine yapışarak kanı ile beslenmeye çalışırlar.

Keneler insan kanı ile beslendiğini söylemiştik peki insan kanı ile beslenen keneler kanı emmeye başlayınca zehirini hemen kana bulaştırır mı? diyecek olursak cevabımız hayır olacaktır çünkü keneler kan ile beslenirken zehir bulaştırmazlar ancak kafalarınıda deriden çıkartmazlar, keneler sadece kendilerini tehlikede hissettikleri zaman zehiri salğılayarak kana bulaştırır. Bu yüzden eğer vücudunuzun herhangi bir yerine kene yapışmışsa hiçbişey yapmadan hemen sağlık kuruluşuna giderek tedavi olunması en doğrusu olacaktır. Eğer uygun ve bilinçsizce keneye yapılan müdahale beraberinde öldürücü hastalıklara neden olabilir

Kenenin zehrini kana bırakmasıyla insanda ateş, baş ağrısı, adale ağrısı, sırt ağrısı görülebilir. Bu ağrılar çok şiddetlidir ve dayanılması güçtür. Ayrıcan Kırımkongo hastalığını bulaştıran keneler ölümcük hastalığın tek nedenidir. Kırımkongo hastalığının henüz tedavisi yoktur. Bu yüzden kenelerden korunmaya dikkat etmek gerekmektedir

Kene ilaçlama ve kene ile mücadele

Keneler hepimizin bildiği gibi çok zararlı böcektir. Salgıladı zehir ile insanların ve hayvanların ölümüne bile neden olan bu böcekler bulunduğumuz ortamlara rahatça gelmektedir.

Yukarıda belittiğim gibi kene böceği insan kanı ile beslenen beslenirken de kendini güvende hissetmediği zaman hemen içindeki zehiri kana tüküren çok zahirli bir böcektir. Eğer kene bizden veya yakınımızdan kan emiyorsa çok ani harekelerde bulunamadan hemen en yakın sağlık kurululuna gidilmelidir ve tedavi olunmalıdır. Kene ilaçlama ve kene ile mücadele konusunda profesyonel olan böcek ilaçlama firmamız açık ve kapalı alanda görülen keneler ile çeşitli ilaçlama teknikleri ve etkili sağlık bakanlığındaqn onaylı ilaçlar ile kene ilaçlama konusun da  keneden kurtulmanın garantisini yüzde yüz vermektir.