Tatarcık İlaçlama

Tatarcık bir sinek çeşitidir. Tatarcığın vücut yapısı ufaktır ve üzeri tüylü yapıdadır. Tatarcığı diğer sineklerinde ayıran özelliği tüylü yapıya sahip olmasıdır. Tatarcık yaklaşık 3-5mm boyundadır ve toplamda 6 tane ayağı vardır. Tatarcık sineği genel olarak hayvan ağılında, çamurluklarda, bataklıklarda lağım suyu atıklarının olduğu yerlerde yaşarlar. Tatarcık evlerde ise loş olan köşelerde, kullanılmayan yerlerde görülürler. Gece aktif gündüz ise pasif yaşarlar. Tatarcıkların ısırdığı yerde kızarma, şişme, kaşıntı olur

. Tatarcıklar kan emerek, ayrıca sebze ve meyve suları ile de beslenirler. Tatarcık sineği birçok hastalığın bulaşmasında vesile olur. Tatarcık insanlara sarıhumma, tavuk hastalığı, bağırsak hastalıkları, viral hastalıklar ve ateşli hastalıklar bulaştır.

TATARCIK NASIL BESLENİR?
Tatarcık insan ve hayvanların kanını emerek ve meyvelerin suyu ile beslenen bir sinektir.

TATARCIĞI DİĞER SİNEKLERDEN AYIRAN ÖZELLİK NEDİR?
Tatarcık diğer sineklere oranla tüylü bir vücut yapısına sahiptir. Bu özellik sayesinde diğer sineklerden ayrılabilirler.

TATARCIĞIN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADARDIR?
Tatarcığın büyüklüğü 3-5mm arasındadır.

TATARCIK NERELERDE YAŞAR?
Tatarcık canlısı hayvan ağıllarında, çamurluk yerlerde, bataklık ve lağım ortamlarında yaşar evlerde ise loş ve kullanılmayan bölümlerde bulunur.

TATARCIĞIN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR NELERDİR?

Viral hastalıklar
Ateşli hastalıklar
Bağırsak hastalıkları
Sarıhumma
Tavuk hastalığı
Tatarcığın bulaştırdığı bu hastalıklar salgın ve tehlikeli hastalılardır.

TATARCIK İLE MÜCADELE NASIL OLUR?
Tatarcık hızlı ve çok üreyen bir böcektir. Mücadelesi zordur, bu sebepten etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Sıvı, kokulu ve püskürtmeli, ilaçlar periyodik şekilde uygulanmalıdır. Bu gibi uçan zararlı böcekler su kenarlarında, lağımlarda, bataklıklarda yoğun bulunur. Bu bölgelere periyodik olarak ilaçlama yapılması şarttır.

TATARCIK BÖCEĞİ NASIL ÇOĞALIR?
Tatarcıklar yumurtlama ile ürerler. Kan emdikten sonra 3-4 gün içerisinde yaklaşık olarak dişi tatarcık 20 yumurta yapar. Beş hafta içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar.

TATARCIK NE RENKTE OLUR?
Tatarcık en çok sarı, turuncu, siyah, kahverengi renklerde görülür.

TATARCIKLARIN ISIRDIĞI BÖLGELERDE NE GİBİ BELİRTİLER OLUR?
Tatarcıkların ısırması ile deride şişme, kaşıntı, kızarıklık ve kabarmalar görülür.

Bir önceki yazımız olan Yılan İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir