arilarin-zararlarini-gormezden-gelmeyin

Arıların zararlarını görmezden gelmeyin!

Dünya üzerinde besin döngüsünün devamı için ekosisteme büyük fayda sağlayan arılar, çiçeklerden nektar ve çiçek tozu toplayarak bal üretirler. Arıların ismi yaşadıkları bölgeye ve yapılarına göre değişiklik gösterir. Verimleri ise türlerin tercih ettiği bitki örtüsüne, sıcaklık ve nem oranına göre şekillenir. Yaklaşık 12.000 arı türüne sarı arı, Kafkas arı, siyah arı, bal arısı , eşek arısı, koloni arısı, dev arı, Suriye bal arısı ve iğnesiz arılar gibi birçok örnek verilebilir. Ancak arıların zararları da olduğu unutulmamalıdır.

Arıların Zararları

arilarin-zararlarini-gormezden-gelmeyin
arilarin-zararlarini-gormezden-gelmeyin

Mumlar, propolis ve arı sütü arılardan faydalandığımız ve aşina olduğumuz ihtiyaçlar arasındadır.
Arıların faydaları olduğu kadar fazlasıyla insanlara karşı zararları da vardır. Mesela Yaban arıları herhangi bir canlıya toplu olarak saldırdığında ölümcül olur. Aynı zamanda meyvelerin nektarından ve çiçek tozundan beslendikleri için bu ürünlerin verim oranını düşürürler. Eşek arısı insanı sokarak zarar verdiği için en tehlikeli türler arasında yer alır. Arıların bazı türlerinin leşle beslenmeleri insanlar tarafından tehlikeli ve zararlıdır.

Arı sokmasının insan hayatına önemli zararları vardır. Baş ağrısına neden olur, kişide titreme ateş ve halsizlik yapar, boyun bölgesinden arı sokmasına uğrayanlar belli bir süre yutma problemi yaşar, zehirlenme ve alerjiyi tetikleme, şişlik oluşarak şişen yerde morarma ve kaşıntıya sebep olur.

Bu tür şanssızlıklar sadece arıcılık yapanların değil pek çok insanın gün içinde başına gelebilen talihsizliklerdir. Evde otururken, iş yerinde çalışırken veya herhangi bir aktivite halindeyken ansızın arı tarafından sokulmak ciddi boyutlu rahatsızlıklara neden olabileceği gibi aynı zamanda sosyal hayatın aksamasına da sebebiyet verir.

Günümüzde arı ilaçlama hizmeti veren şirketler tarafından bu tür korkuların önüne geçilmiştir. Bu ilaçlama türü en zahmetli ilaçlamalar arasında yer alır. Kesinlikle kişi o alanı kendisi yapmamalı, uzman ekipten hizmet almalıdır. Profesyonel ekip, öncelikle arıların bulunduğu yaşam alanlarını kontrol ederek türlerini ve miktarlarını inceler ardından arılar için uygun olan ilaçlama türüne karar verir.

Karar sonrasında arıların yuvalarının ilaçlanması ve bozulması işlemine geçilir. Arı ilaçlama bitiminde yaşam arılar alanlarınıza bir daha belli bir süre müdahalede bulunmayacaktır; fakat uygulamada süreklilik bu noktada son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir