boceklerden-korunma-yollari

Böceklerden Korunma Yolları

Böcekler, insanların hayatını olumsuz etkileyen canlılardır. Sokup zehirleyebilme yetisine sahip olan böcekler ölümü yol açabiliyorlar. Hamam böcekleri ise pek çok hastalığı evlere taşıması ile bilinirler. Bu haşerelerden ise mutlaka kurtulmak gerekir. Bunun için pek çok yol mevcut. Bu amaçla evlerde öncelikle ev temizliği yapılması gerekirken evlerimize kadar giren böcek türlerine dikkat etmeliyiz. Böceklerden korunma yolları öğrenilerek bu konuda tedbirli davranabilirsiniz.

boceklerden-korunma-yollari
boceklerden-korunma-yollari

Böceklerden Korunma Yolları Nelerdir?

Sinsice evlere girerek sağlığı tehdit eden böcek türleri şunlardır;
1. Yatak Böceği: İnsan kanı emmesi ile bilinir. Kirli yataklarda çoğalarak sinsice yaklaşıyor.
2. Saçkıran Böceği: Bu böceğin dişi olanı erkeğine göre daha hızlı ve güçlüdür.
3. Bu böcekle bireysel mücadele ile yok edilemez. Halı böceğinden kurtulmak için profesyonel destek almak gerekir.
4. Toz Böcekleri: Küçük toz böceklerinden milyonlarcası evlerimizde yaşıyor. Doğru ısı ve nemin yanında birlikte insan cilt kepeklerinin bulunduğu yerlerde yaşayan toz böcekleri kepeklerle besleniyorlar. Önlem alınmazsa toz böcekleri, solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
5. Banyo Böceği: Banyo böceği mutfak ve banyo gibi alanlarda bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, sindirim yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir.
6. Tahtakurusu: Masum olmayan tahtakurusu böceklerin başında gelir. Tahtakuruları genellikle geceleri ortaya çıkarlar ve insan kanı emmeleri ile bilinirler.
7. Kulağakaçan Böceği: İnsanların ve özellikle hayvanların kulaklarından giriş yaparak vücudunda dolaşan haşere türü olan bu böcek, kafasındaki antenleri sayesinde insan ve hayvanları hisseder ve kulaklarımız üzerinden vücudumuza girerler. Geceleri aktif hale gelen bu böcek türü hafif ve esnek olduğundan kulağımıza girdiğini hissetmeyiz.
8. Hamam Böceği: Evlerde ortaya çıkan hamam böceği evlerin içinde yarık ve çatlakların habercisi. Hızla üreyebilen hamam böcekleri 10 gün kadar kafaları olmadan yaşayabilmeleri ile biliniyorlar.

Haşerelerden arınıp sağlıklı ve temiz bir çevre için yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse:

1. Ev temizliğine mutlaka dikkat edilmeli.
2. Böcekler için avantaja dönüşecek mevcut boşluklar kapatılmalı.
3. Açıkta yiyecek bulundurmamaya dikkat edilmeli.
4. Sineklerden korunmak için sineklilikleri küçük yapmalıyız.
5. Tuvalet ve banyo temizliğine önem vermek özellikle haşerelerin eve girmemesi için etkilidir.
6. İlaçlama ev içindeki en önemli tedbirdir.

Tüm bunlarla beraber böceklerden kurtulmanın yolu ev içindeki temizleme olduğu gibi kapı önü, çevrede temiz tutulmalı. Çünkü böceklerin yaşam alanı çöp ve kirliliktir. Yazları boş alanların ilaçlanması ve çöplerin gelişigüzel atılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir