cekirge-nasil-bir-canlidir

Çekirge Nasıl Bir Canlıdır?

Çekirge Nasıl Bir Canlıdır? yazımızda çekirgelerin yaşam alanlarını ve insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini aktarmaya çalışacağız. Çekirge ortalama 2 ile 10 cm arasında boyu, 6 bacağı ve 2 anteni olan bir canlıdır. Son iki bacağı oldukça gelişmiş bir yapıdadır ve bu bacakları sayesinde zıplar, uçmak için havalanır. Çekirgeler türlerine göre farklı alanlarda yaşarlar. Boyları da yaşadıkları yere ve beslenmelerine göre değişiklik gösterir. Düz kanatlı bir böcektir, İki farklı kanat sistemi bulunur ve üst kanatlar sert bir yapıda iken alt kanatlar ise zar kanatlardan oluşur.

Gözleri yüzlerce gözcükten oluşur ve dışa doğru patlak bir yapıdadır. Ağız kısımları kesici bir yapıdadır. Bu sayede besinlerini kemirerek yerler. Çekirgelerin ömrü diğer canlılara göre daha kısadır, 4 ay kadar yaşarlar. 4 ay içerisinde defalarca ürerler. Her üremelerinde ortalama 80 – 200 arası yumurta bırakırlar. Çekirgeler yumurtalarını yaz aylarında, ot ve yeşilliklerin arasına bırakırken, kış aylarında ise toprağı kazıp içine gömerler. Havalar ısınmaya başladığında ve ilk yağmurların yağması ile çekirge yavruları yumurtadan çıkar ve beslenmeye başlar.
Yaşamları boyunca 4 – 5 kez kabuk değiştirirler. Çekirge her kabuk değişiminde daha gençleşir ve vücudu parlak bir görünüm alır.

ÇEKİRGELERİN İNSANLARA ZARARLARI

Çekirgeler zehirli değildir ve insanları sokmazlar. Eğer çıplak elle dokunulur ise ısırabilir ve zarar verebilir. Bunun dışında, insanlara besin kaynaklarını yani yetiştirdikleri sebze ve meyveleri kemirerek zarar verirler. Çekirgeler ilkbaharda ortaya çıkmaya başlar ve insanların bahçelerine, tarlalarına girerek besin kaynaklarına zarar verirler.

İnsanların yetiştirdiği sebze ve meyvelere zarar veren bu canlılar için bir ilaçlama işlemi gerekmektedir. Çekirge sürekli zıplayarak gezdiği için ilaçlaması bireysel yapılacak bir şey değildir. Çekirge ilaçlaması için işinde uzman bir ilaçlama firmasından aranıp, yardım alınmalıdır.

ÇEKİRGE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Çekirge ilaçlamaları genellikle buharlama tekniği ile uygulanmakta olan sıvı ilaçlama yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Sıvı ilaçlar her türlü haşerenin imhasında oldukça etkili rol oynamaktadır. Geniş alanları etkisi altına almasından dolayı, sabit bir şekilde yakalanamayan çekirgelerin etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bakırköy Böcek İlaçlama firmamız, geliştirmiş olduğu etkili ilaçlama yöntemleri ile her türlü çekirge problemini kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Sizler de çekirge probleminden muzdarip ve bu etkili ilaçlama yöntemlerinden faydalanmak isterseniz, Çekirge Nasıl Bir Canlıdır? başlıklı bu yazımızı okuyabilir ve sitemizde bulunan iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir