ciyan-ilaclama

Çıyan İlaçlama

Çıyan ilaçlama için bilmeniz gereken en önemli şey şüphesiz bu işlemi kendi başınıza yapmaya kalkışmamanız gerektiğidir. Zira bu böcekler hem çok güçlü bir yapıya sahip olup bu tür ilaçlamalardan etkilenmemekte hem de sonrasında profesyonel yardım alsanız bile bu seferde yapılacak olan ilaçlamaya karşı direnç kazanmaktadırlar. Bu durumda çıyan ilaçlama işlemini yapacak olan firma yetkilileri başarılı bir sonuç elde edememektedir. Bunun için daha baştan böyle bir uygulamaya kalkışmamanız gerektiği konusunda sizleri uyarmak istiyoruz. Bakırköy Böcek İlaçlama firmamız çıyan dahil tüm haşereleri kökünden kazıyacak ilaçlama teknikleri kullanarak sizi bu sorundan kurtarmaktadır.

Çıyan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çıyanlar, çok hızlı hareket eden ve uzun bir vücut yapısına sahip zararlı bir böcek türüdür. Bu yüzden dışarıdan yaşam alanlarına herhangi bir müdahale olduğunda hızla kaçmaya başlayacaklardır. Dolayısıyla ilaçlı müdahale yapıldığı zamanda hızlı bir şekilde oradan uzaklaşmayı deneyecekler ve ilaçlamadan kurtulacaklardır. Yer değiştirmeleri durumunda nereye kaçacaklarının tespitinin önceden yapılması gerekir.

Bu işlem neden yapılır? Çünkü ilaçlı müdahale sonrasında kaçmaları durumunda kaçacakları yer de önceden ilaçlanabilsin. Böyle bir yöntem uygulanmazsa şayet ilaçlama çoğu zaman başarısız olmaktadır. Bunu kendinizin yapması gibi bir durum zaten söz konusu değildir.

Çıyanın Zararları

Çıyanın zararlarına bakacak olursak; Dünya üzerinde yüzlerce türü bulunan çok zehirli bir böcek türüdür. Görünüş olarak kırkayak böceğine benzeyen çıyan böcekleri, kırkayak böcekleri kadar masum değildir. Onlardan çok daha tehlikeli ve soktukları zaman ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedirler. Hatta hastanelik bile edebilirler. Sıcak ortamlarda yaşayan çıyanlar çok daha zehirlidir. Böyle ortamlarda yaşıyorsanız mutlaka dikkatli olunuz.

Çıyan Isırır Mı?

Çıyan ısırır mı? Diye merak edenler için hemen söyleyelim. Çıyan ısırmaz. Çıyanlar sokarlar. Çıyan sokması durumunda en hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Vücudunuzun herhangi bir yerine kendi başınıza bir çıyan ilaçlaması gerçekleştirmeyiniz. Çoğunlukla geceleri aktif olan Çıyanların sizi sokması durumunda oluşacak belirtiler mise şunlardır:

  • Deride aşırı yanma,
  • Şiddetli ağrı,
  • Kaşıntı, döküntü vb. lezyonlar,
  • Çeşitli kızarıklıklar,
  • Kabarmalar, şişme,
  • Bulantı ve kusma
  • İştahsızlık ve baş ağrısı gibi fizyolojik şikâyetlerin görülmesi olası bir durumdur.
Ne Yapılabilir?

Böyle durumlarda tabi ki öncelikli yapacağınız şey doktora gitmektir. Ancak ısırılan yere klasik olarak buzlu kompress uygulanması ağrıyı bir nebze olsun hafifletebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir