Çiyan

Çiyan böceği sıcak havaları seven, ince uzun, kırkayağa benzeyen görüntüsü vardır. Çiyan haşeresinin vücudu halkalar halindedir ve bu halkalar kendi aralarında farklı renklerdedirler.  Çıyanların her halkasında karşılıklı bir çift ayak bulunur(kırkayaklar ile en çok fark edici özelliği ayaklarıdır), baş kısmında iki tane anten bir çift göz ve parçalayıcı bir ağzı vardır. Çiyanların bütün ayakları zehirlidir ve bu yüzden çıyan canlısı oldukça tehlikeli böcekleridir.

Çiyan İlaçlama Nasıl Olmaktadır?

Çiyanlar yeryüzünde birçok yerde görülmektedir. Özellikle sıcak ve nemli  yerleri seven çiyanlar dağda, taş diplerinde,  çayırda, bayırda, nemli olan topraklarda, ormanda, ağaç kabukları içinde ağaç yaprakları altında olmak üzere her ortamda rahatlıkla görülebilir. Çiyanlar yazın yaşadıkları ormanda veya dağda kış  yaklaşınca rüzgardan veya yağmurdan yuvası bozulabilir ve insanların bulundukları alanlarda kendini güvende hissedecek yuva bulmaya çalışırlar. Evlerimize gelen çiyanlar genellikle çatı aralarında kömürlükte bodrum gibi sıcak ve nemli yerlere yuva yaparak burada yaşamaya başlarlar. Gündüzleri pasif olarak yuvasında kalan çiyanlar geceleri besin bulmak için yuvalarından ayrılırlar. Beslenmek için evimizin içine kadar gelen çiyanlar saldırganlardır ve saldırdıklarında hemen sokmaya çalışırlar.

Bilindiği gibi çıyanlar çok zehirli böcekleridir.  Çiyanların ayakları ve ağzında bulunan zehir ile canlıları sokmakta zorlanmayan böcek türlerinden biridir. Çiyan haşeresi etçil olarak beslendikleri için genellikle kemirgen türlerini ve böcekleri zehirleyerek etkisiz hale getirir ve bunlarla beslenirler.

Çiyan ısırması veya sokması sonucunda vücudun bazı yerlerinde kızarıklık, şiddetli acı ve şişmeler görülmektedir. Çiyan sokması durumunda zehrin kana bulaşması ve yayılmasını bir nebzede önlemek için sokulan yer biraz kanatılmalı ve kanın dışarıya çıkması sağlanmalıdır. Ve kalp ile çıyanın soktuğu veya ısırdığı yer bağlanmalı hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek tedavi olunmalıdır.

Çiyan ilaçlama ve çiyanlar ile mücadele

Çiyan böceği bilindiği gibi çok zehirli bir böcektir. Salgıladığı zehir ile birçok alerjik hastalıklara neden olan çiyan sokması sonucu ölüm ile de sonlanabilir. Çiyan böceği üzerinde onlarca ayak bulunan ve her ayağında zehir barındıran bir böcektir. Ayaklarında bulunan zehir ile hızlı bir şekilde sokabilir ve bizleri zehirleyebilir. Çiyan ilaçlama da kullanılacak olan teknikleri ile çiyan ile yüzde yüz kurtulunabilir. Çiyan gördüğümüz zaman hemen çiyan ilaçlama firmasını arayarak yardım alınız. Evlerimizde bulunan çiyan bizim farkında olmadığımız anda bizleri sokabilir ve zehirlenmemize neden olabilir. Çiyan ile mücadele bireysel olarak neredeyse imkansızdır. Hızlı üreyen ve hızlı hareket eden çiyan böceği oldukça da saldırgandır. Bu böcek ile mücadele için bizleri arayabilir çiyan, çiyan ilaçlama ve çiyan ile mücadele hakkında bizden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir