dukkan-ilaclama

Dükkan İlaçlama

Haşereler.. Pek çoğu insanlar var olmadan önce bile yeryüzünde yaşarken, günümüzde insana bağlı bir hayat sürmekte ve beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktadır. Peki, haşereler neden insanlara yakın yaşar diye soracak olursanız, bunu şöyle özetleyebiliriz: Şehirleşmeyle birlikte ormanlık araziler tahrip edilmekte ya da insan yaşam alanlarının arasında kalmaktadır. Bu nedenle ekosistemi bozulan haşereler, doğal yaşam koşullarından sıyrılarak insana bağlı bir hayat sürmektedir. Bazı haşere türleri doğrudan insan kanıyla beslenmekte olup geneli insan artıklarıyla karnını doyurmaktadır. Bu nedenle ev ve iş yerlerinde sıklıkla görülürler. Ev ilaçlama ve dükkan ilaçlama alanlarının son derece hareketli olması da bu sebeptendir.

Dükkan İlaçlama

dukkan-ilaclama
dukkan-ilaclama

Evlerde görülen böcekler insan sağlığını tehdit eder ve istenmeyen durumlar yaratır. Ancak iş yerlerinde görülen böcekler buna ek olarak prestij kaybına da sebep olur. Şöyle ki; müşterilerin yanında karşınıza çıkacak bir böcek; o müşterinin bir daha iş yerinize uğramamasına, hatta pek çok insana bu durumu bildirerek potansiyel müşterilerinizi de engellemesine neden olur ki bu durum da satış yapan firmalar için dezavantajdır. Bunun yanı sıra, fare gibi haşereler ürünleri kemirerek ve dışkı bırakarak kullanılmaz hale getirir. Ayrıca, haşerelerin vücudunda hem doğuştan gelen, hem de gezindikleri yerlerden aldıkları çok sayıda mikrop ve bakteri bulunur. Bütün bunları ürünlere sürdüklerinde hijyenik olmayan bir durum oluşur. Bu ürünleri bu şekilde satmak ticaret ahlakına aykırıdır. Özellikle gıda sektöründeki iş yerlerinde dükkan ilaçlama düzenli periyotlarla gerçekleştirilmesi gereken bir zorunluluktur.

Dükkan İlaçlamada İzlenecek Yol

 • İlk olarak iyi bir dükkan ilaçlama firmasıyla anlaşmalısınız. Bu aşamada, anlaştığınız firmanın garantili ve sertifikalı olduğuna ve kullandığı ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Ardından, gıda ürünlerini ve mutfak eşyalarını ortadan kaldırmalı, satışı yapılacak olan ürünlerin (bir haşere
  dukkan-ilaclama
  dukkan-ilaclama

  varlığı söz konusuysa) haşere etkilerinden kurtulması için steril hale getirilerek paketlenmesini sağlamalısınız.

 • Ortamda haşere tespit ettiyseniz; haşerenin türünü, ebatını ve mümkünse alt türünü dükkan ilaçlama servisine muhakkak bildirmelisiniz. Ayrıca haşerenin en çok hangi bölgelerde görüldüğü de işlem için önem taşımaktadır.
 • Dükkan ilaçlama ekibi geldiğinde raf, dolap ve ürünlerin arkasında kalan tüm alanları kontrol edecek, kuytuda kalan ve haşerelerin en çok yaşadığı alanları ilaçlayacaktır. İşlem esnasında size verdiği talimatlara harfiyen uymalısınız.
 • Uygulamadan sonra, işlem türüne göre değişen bir süre içinde iş yerinizi kapatıp dışarıda beklemeli, ardından dükkanınızı havalandırmalısınız. Bu işlemlerin sonunda günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Bunun dışında, uygulamadan sonra haşereleri önlemek için yapılacaklar listesini uygulayarak dükkanınızı temiz tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir