Fare İlaçlama

Fare ilaçlama operasyonları kemirgen gruba ait olan bu haşerenin yok edilmesinde kullanılan metottur. Fare ilaçlama uygulaması ile kontrol altına aldığımız bu haşerelerin genel özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Fare, kemirgen bir canlıdır ve omurgalı hayvanlar sınıfında yer alır. Memeli canlılar olan fareler doğurarak ürerler. Elastik bir vücut yapısı olan fare küçük deliklerden bile rahatlıkla geçebilirler.
 • Fareler türlerine göre farklı renklerde olabilirler. 4 tane ayakları vardır ve çok hızlıdırlar.
 • Keskin koku alma duyuları yiyeceklerin yerlerini bulmada kolaylık sağlar.
 • Vücutlarının arkasında uzun kuyrukları olan fareler, boz, kahverengi, beyaz renklerde olurlar. Bazı fare türlerinin kulakları kafalarından daha büyüktür.
 • Farelerin çok sağlam çene yapıları vardır. Bu sayede plastik, tahta, mermer ve taş gibi çok sert maddeleri bile rahatlıkla kemirebilirler.
fare-ilaclama
fare-ilaclama

İnsana ve çevreye zararlı olan fare ile mücadele etmek için profesyonel firmalardan destek almanız şarttır. Bu bağlamda sektörde 20. Yılına giren firmamızı arayabilir, ekibimizden destek alabilirsiniz.

Fareler Nerelerde Yaşar?

Farelerin beslenmeleri türlerine göre değişebilir. Çatı, tarla, bodrum, kanalizasyon ve çöpler yaşam alanlarıdır. Mesela lağım faresi kanalizasyon giderlerinde yaşar. Tarla faresi ise adı üstünde tarlalarda yaşar. Çatı fareleri ise çatılarda beslenir. Pis olan her türlü maddeler ile beslendikleri için çok pis canlılar olan fareler, insanlara birçok hastalık bulaştırabilirler. Mekan içlerinde yiyecek madde bulamadıklarında insanları ısıran fareler, özellikler gece uyku halinde olan insanları kulaklarından ve parmak uçlarından ısırarak hastalık bulaştırırlar ya da ev içlerinde buldukları yiyeceklerden beslenirken, bu yiyecekler üzerine bıraktıkları mikroplar ile de hastalık yayabilirler. Farelerden bulaşan hastalıklar;

 • Sodoko,
 • Verem,
 • Kuduz,
 • Tifüs,
 • Parazit hastalıkları,
 • Humma
 • Grip

Gibi hastalıklardır. Eski dönemlerde farelerden bulaşan veba hastalığı bir salgın haline gelmiş ve bu veba salgınından binlerce insanın öldüğü tarihte yazmaktadır. Fare ısırması insanlara tarafından hissedilmez, çünkü fareler ısıracakları derinin üzerine narkoz etkisi sağlayan bir sıvı bırakırlar ve bu sıvı derinin uyuşmasını sağlar. Bu nedenle fare ısırması insanlar tarafından ilk anda hissedilmez.

Fare Yakalama Teknikleri

Yıllar önce en meşhur fare yakalama yöntemi, kapan ile fare yakalamaktı. Fakat kapan ile fare yakalamak en çok zaman almakta, hem de fareleri toplu olarak değil de tek tek yakalıyordu. Artık bu ilkel yöntemler geçmişte kaldı. Günümüzde bu işlemi daha etkili ilaçlar ve daha teknolojik fare ilaçlama aletleri ile fare ilaçlama şirketleri yapmaktadır. Bakırköy ilaçlama şirketimiz İstanbul Avrupa yakası ve İstanbul Anadolu yakası şubeleri ile fare ilaçlama hizmetini mekan ve saat ayrımı gözetmeksizin sağlamaktadır. Farelerden kurtulmak için sıvı ilaçlama yada istasyon kurdurmak gereklidir. Fare ilaçlama ve tüm kemirgen ilaçlamalarında Çözüm İlaçlama şirketimizden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir