Fare ısırığı

Fareler sıcak alanlar olan mekan içlerine yiyecek bulmak amacı ile girerler. Fakat mekân içerisinde yiyecek bulamadıklarında gece uyuyan insanları kulak, burun, el ve ayak parmaklarından ısırırlar. Fare tarafından ısırılan insan uyku halinde iken ısırığı fark etmez. Çünkü fare ağzında narkoz etkisi gösteren ve deriyi uyuşturan sıvısını deri üzerine bırakır. Uyuşan deri fare ısırığını hissetmez. Pis canlılar olan farelerden insanlara birçok tehlikeli hastalık bulaşabilir. Bu hatalıkların en önemlisi veba hastalığıdır.

Fare ısırığı sonucu mikroplar ısırılan yer ile doku arasına yerleşir ve kan dolaşımına karışarak, ciğerlere, kalbe, dalağa ve diğer organlara ciddi zararlar verir. Fare ısırması sonucu hastalık belirtileri; Hastalık farenin ısırdığı yerde, derinin iltihaplanması ile başlar. Daha sonra deride şişme ve ağrılar başlar. Vücut ısısının 39–40 dereceye kadar çıkması ile baş ağrıları, kas ağrıları, baş dönmesi, bulantı, yutma güçlüğü, iştahsızlık gibi belirtiler görülmeye başlanır ve hastalığın etkisi sürdükçe bilinç kaybı ortaya çıkar.

Fare ısırması durumunda ısırılan kişiler acil tedavi altına alınmalıdır. Fare ısırması sonucu bulaşan hastalıkların tehlikesi ancak tedavi ile azalır. Erken tedavi ile ölüm tehlikesi ortadan kalkar.  Fare ısırmasında yapılacak ilk müdahale şu şekilde olmalıdır. Fare tarafından ısırılan bölge bol su ile yıkanmalı ve temiz bir bez ile pansuman yapılmalıdır. Daha sonra ısırılan yer kalp seviyesinin üzerinde tutulup, acilen en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Farelerden korunmak için, bir ilaçlama şirketine fare ilaçlaması yaptırılmalıdır. Sibel ilaçlama şirketi fare ilaçlama konusunda profesyonel çalışır. Müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak amacı ile özel olarak hazırlanan etkili fare ilaçları ile farelerle mücadele etmekteyiz. Fare ilaçlama için 7/24 hizmet veren Sibel ilaçlama şirketimizi arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir