hamam-bocegiblattariae-hakkinda

HAMAM BÖCEĞİ (BLATTARİAE) HAKKINDA

hamam-bocegiblattariae-hakkinda
hamam-bocegiblattariae-hakkinda

Hamam böceği Latince ışıktan kaçan anlamındadır. İnsanlar tarafından en iyi tanınabilen hayvandır. Kutuplara doğru gidildikçe türlerinde azalma görülür. Sıcak olan Güney Amerika’da çok türüne rastlamak mümkündür. Hamam böceklerinin kafalarında bulunan uzun antenlerini sık yere değdirerek yiyecek ve nemin ne tarafta olduğuna dair titreşim alabilirler. Başlarının iki yanında erkekte 3000, dişide 2000 kadar petek göz bulunur. Antenlerin bağlama yerinde iki nokta göz bulunur.
Hamam Böceği karanlığa uyumlu bu antenler bu böceklerin vücutlarından daha uzundur. Ağız parçaları ısırıcı ve çiğneyici özelliğe sahiptir. Her şeyi yiyebilen bu hayvanlar nişastalı ve şekerli gıdaları yemeyi çok severler.

Hamam Böceği Zararlısı

Hamam böceği haşere grubunun en çok ve en çabuk üreyen böceği olup evlerimizde sıklıkla rastlayabileceğimiz bir haşeredir. Vücutlarında 6 adet ayakları vardır, birçoğunda 18 eklem bulunur. Biyolojide eklem bacaklı olarak incelenirler. Bu böcekler 40 dk nefeslerini tutabilirler. Hamam böceklerinin kan renkleri beyazdır. Dıctyoptera familyasından olan hamam böcekleri yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. 35-40 yumurta paketleri yaparak her mevsim üreme sağlayabilirler, yumurtalarını sırtlarında her yere taşıyabilirler. Her defasında 200 yumurta bırakabilirler. Bu haşere türü çok hızlı ürer. Hayatlarının %75 ini dinlenerek geçiren bu haşereler tembel yapıya sahiptirler. Hamam böcekleri pisliği çok severler, pis yerlerde bulunan mikropları başka yerlere taşırlar. Kalorifer böceği de denilen bu böcek türleri arasında farklı boy ve yapıya sahiptir. Yeryüzünde 4500-5000 civarında hamam böceği çeşidi vardır. Hamam böceği bedeninin üst kısmında kanatları vardır ve sert kitin denen maddeden oluşmuştur. Bu kabuk ile hamam böceği(kalorifer böceği) kendini dış etkilerden korumaktadır. Hamam böcekleri bu kanatlarını uçmak için çok nadir kullanırlar.

Hamam böceğinin ayak yapıları çok güçlü ve sağlamdır, çabuk hareket ederler ve 1 günde 4 – 5 km kadar yol alabilirler. Hamam böceğinin toplamda 6 ayağı bulunur bu ayaklardan bir tanesi koparsa hızlı yürüme işlevlerini kaybederler. Hamam böceklerinin ortalama boyu ve 5 cm iken bazı türleri de yaşam alanlarına bağlı olarak 12 cm kadar büyüyebilirler.

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Hamam böcekleri, üreme yapıları nedeniyle belirli aralıklarla tekrar ilaçlanması gereken bir böcek türüdür. Hamam Böceği Hakkında edindiğimiz bilgilerden yola çıkarsak bu böceklerin yumurtaları belirli bir olgunlaşma sürecinden geçmekte ve bu süreç hamam böceği ilaçlama yöntemlerini etkilemekte olan bir süreçtir. Hamam Böceği İlaçlama, belirli aralıklarla düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Bu şekilde çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir