hangi-akrep-turu-zehirlidir

Hangi Akrep Türü Zehirlidir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akrep ve akrep çeşitleri yaşamaktadır.  Hangi akrep türü zehirlidir dediğimizde ise genellikle hepsinin zehirli olduğunu görebiliriz. Ülkemizde iklim ve coğrafi koşullara bağlı olarak, yaşadığı bölge ve şehre adını veren akrep çeşitleri bulunmaktadır. Akreplerin en zehirlileri olarak tanımlanan bu türler, ölümcül oldukları gibi yırtıcıdırlar da. Yamyam hayvan kategorisinde olan akreplerin 2000’e varan türleri bulunmaktadır. Akrep son derece tehlikeli olduğundan ona karşı önlem alınması gerekir. İlaçlama yöntemleri ile akrebe karşı tedbir alınabilir. Bakırköy Böcek İlaçlama yılların tecrübesi ile akrebe karşı ilaçlamayı profesyonel bir şekilde yapmaktadır.

Zehirli Akrep Türleri

Hangi akrep türü zehirlidir diye soracak olursanız, bu akrep türlerini mercek altına almamızda fayda varır. Leiurus abdullahbayrami yani diğer adı; Sarı Akrep, Leiurus abdullahbayrami Sarı Akrep olarak bilinir. Hottentotta saulcyi, Mardin Akrebi bu bölgede yaşadığı için ismini almıştır.  Mesobuthus gibbosus Anadolu Sarı Akrebi, Mesobuthus eupeus Doğu Sarı Akrebi, Compssobuthus matthiesseni Uzun Kuyruklu Akrep ve Scorpio maurus Kalın Kıskaçlı Akrep türleri zehirli türler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu denli tehlikeli bir yaratık bir seferde ortalama 10 ila 50 civarında yavrulamaktadır. Ancak bu sayının 100 olduğu da görülmüştür. Ülkemizde 20’ye yakın türü bulunmaktadır. Ağaç kovuklarında, taş altlarında, ve evlerdeki çatlak duvarlarda görülürler. Bu nedenle böyle risk alanı olan yerlerde dikkatli olunması gerekir. Akrep dışı sert bir canlı olduğundan öldürmek kolay değildir. İlaçlama akrebi öldürmenin en etkili yoludur. Kuyruğundaki zehir son derece tesirlidir ve ölümcüldür. Genellikle akşamları ortaya çıkarlar. Akrep yavruları yaklaşık 6 ay annelerinin peşinde dolanırlar. Akreplerin erişkin olma süresi uzundur. Bu süre 3-4 yılı bulur. Akrepler böcek, kırkayak, kertenkele, fare, küçük yılan gibi haşerelerle beslenirler. Tavuklar, kediler ve mirketler akrebin korkulu rüyalarıdır.

Akreplerden korunmak için ilaçlama hizmetini Bakırköy Böcek İlaçlama başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. İlaçlama sıvı, kokulu, kokusuz, jel ve fare ilaçlama teknikleri şeklinde yapılmaktadır. Bakırköy Böcek İlaçlama hizmeti ile akrep tehlikesinden hemen kurtulun. Haftanın 7 günü 24 saati arayabilir akrep ilaçlama hakkında bilgi alabilir ve bu hizmetten en hızlı ve garantili bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Akrepler Hakkında Diğer Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir