ilaclama-sonrasinda-ev-temizligi

İlaçlama Sonrasında Ev Temizliği

Böcek ilaçlama uygulaması, en çok yapılan alanların başında evlerimiz gelir. Evlerimizdeki ortam ve evlerimizin hijyen durumu, yaşam alanları içerisinde sağlığımızı en fazla ve direkt etkileyen alanlar oldukları için, bu mekanların temizliği ise son derece büyük önem taşır. Yaz aylarında artış gösteren böceklenme sorunu yaşadığımızda evimizde böcek ilaçlama işlemi yaptırırız. İlaçlama sonrasında ev temizliği ise bu aşamada oldukça önemli.

İlaçlama Sonrasında Ev Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Sağlığımıza zarar veren, hatta bazıları ölümcül hastalık bile bulaştıran böcekleri evlerimizden yok etmek için yaptırdığımız ilaçlama sonrasında ev temizliği nasıl yapılır diye merak edenler için şunları söyleyebiliriz:

Evlerimizde böcek ilaçlama işlemi farklı tekniklerle yapılır. Her bir teknikte ilacın kullanım şekli, kullanıldığı alan, ilaç miktarı ve ilacın etkisi farklılık gösterir. Bu nedenle de ilaçlama sonrası temizlik de farklı şekilde yapılmaktadır.

ilaclama-sonrasinda-ev-temizligi
ilaclama-sonrasinda-ev-temizligi

Jel ilaç, insanlar ve hayvanlar için zararı olmayan doğal bir ilaçtır.  Kokusu yoktur. Evden ayrılmaya, öncesinde bir hazırlık sonrasında bir temizliğe gerek yoktur. Kapı ve pencere pervazlarına dolap diplerine gözle görülmeyen yerlere noktalama şeklinde minik parçalar halinde uygulanır. Jel ilacı yiyen haşere yuvasına gider orada ölür. İnsan sağlığına da bir zararı olmadığı için ilaçlama sonrasında işlem bittikten sonra işlemi yapan görevliden ne kadar süre sonra ve nasıl temizlik yapılacağı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. İlacın temas etmediği tüm alanlarda kuru ve ıslak temizliğinizi rahatça yapabilirsiniz.

Sıvı ilaçlama kendi içerisinde kokulu ve kokusuz olarak ayrılır. Kokusuz ilaçlar 24 saat açık kalan ve kullanılan mekanlarda tercih edilir. Kokulu ilaçlar ise daha çok püskürtme şeklinde evlerde kullanılmaktadır. Bu ilacın etkisi daha yüksektir.

Sıvı ilaçlama yapıldıktan sonra ise kesin sonuç alınması adına en az 15 gün alanda ıslak temizlik yapılmamasında fayda vardır. Ancak, evde evcil hayvan ve emekleyen bebek varsa, bunların temas edebileceği alanlar ıslak bezle silinebilir. Evde rahatlıkla kuru temizlik yapılabilir. Yatak odasında ilaçlama yapıldıysa teninize değecek tüm tekstil ürünleri yıkanmadan giyilmemelidir.

Mutfak tezgahı sıkça kullanılan alan olduğundan burada ıslak temizlik yapılmasında sakınca yoktur. Mutfakta kullanılan gereçler kaldırılmadıysa yıkanması gerekmektedir. ilaçlama sonrası temizlik konusunda ilaçlamayı yapan yetkiliden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir