Kalorifer Böceği

kalorifer-bocegi
kalorifer-bocegi

Kalorifer böceği oval yapılı, siyah ve kahverengi renkte bir haşeredir. Kalorifer böceği ortalama 20-25 mm kadardır. Bizlerin yeyip yemediği her türlü gıda ve maddeleri yerler. Dışarıda beslenemeyen kalorifer böcekleri, açık kalmış kapı, pencere ve lağım borularından evlerin içlerine gelir ve yerleşirler. Sıcak ortamları seven kalorifer böcekleri evlere girdiklerinde ilk gidecekleri yerler mutfak ve banyodur.

Çok hızlı üreyen bu haşereler, her üremesinde ortalama 100-150 yumurta bırakır. Yavrular yaklaşık 20 günde yumurtalardan çıkar. Kalorifer böceğinin yaşam süresi yaklaşık 1- 1,5 yıldır. Güçlü ayak yapılarına sahip olan kalorifer böceği 1 gecede 4-5km yol yürüyebilir. Çok dayanıklı haşerelerdir, soğuğa karşı -35 dereceye kadar dayanabilir.

Kalorifer böceği başında bulunan antenler sayesinde yiyecekleri ve yönlerini bulurlar. Kalorifer böcekleri kafası koptuğu halde yaklaşık 2 hafta yaşamaktadırlar. 2 hafta sonunda ölmelerinin sebebi ise susuzluktan olacaktır. Çünkü bu haşere 1 ay aç kalabilir fakat en fazla 2 hafta susuz kalabilir. Halk arasında birçok isme sahip olan kalorifer böceği, hamam böceği, karafatma, kakalak diye de bilinir. Üzerinde gezdiği açıkta kalan yiyeceklerimize mikrop bulaştıran kalorifer böcekleri bizlerin hastalanmasına sebep olur. Bulaştırdığı hastalıklar hepatit, pnomoni, astım, mantar hastalıkları, dizanteri, alerjik reaksiyon ve gıda zehirlenmeleridir.

Bu zararlı çok hızlı üreyen ve hastalık yayan böceklerden kurtulmak için, bu işi profesyonelce yapan bir ilaçlama şirketinden yardım alınmalı ve ilaçlama yaptırılmalıdır.

Kalorifer Böceği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir