kemiricilerin-zararlari

Kemiricilerin Zararları

Fare, kemiriciler sınıfının Myomorpha alt takımından, başta ev ve çatı faresi olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adıdır. Çok hızlı kaçabilme ve üreyebilme özelliklerine sahip olan bu canlılar yeryüzünün bütün kıtalarına dağılmıştır. Bitki kökleri, tahıl, meyve ve böcek çeşitleriyle beslenen fareler barınmak için açık alanlarda, kirli ortamları tercih eder. İnsanların yaşam alanlarına sızmayı yeğleyen bu cinsler üzerinde taşıdığı bakteri, tifüs, mantar gibi hastalıkları gittikleri ortama bulaştırır. Kemiricilerin zararları ise bu noktada ortaya çıkar.

Kemiricilerin Zararları Saymakla Bitmiyor

kemiricilerin-zararlari
kemiricilerin-zararlari

Fareler bakış açısı keskin canlılar olduklarından avına çok çabuk odaklanır. Koku ve işitme duyularının verimliliği ile de görmedikleri bir yiyeceğe rahatlıkla ulaşabilirler. Fareler sosyal canlılar oldukları için kalabalık şekilde yaşarlar. Aralarından birinin yokluğu diğerlerinin belli bir süre sonra dikkatini çeker ve aramaya gider. Koku algıları bu noktada da iş yarar.

Tarım fareleri, ev ve çatı fareleri ve lağım fareleri (sıçan) ülkemizde en çok görülen kemirgen türleridir. Tarım fareleri tarlalara ve bahçelere girerek üretim halinde olan meyve ve sebzelere zarar verir. Diğer türlere göre daha pis ortamlarda yaşayan lağım faresinin ev ortamına girip salya ve dışkı ile insanlara çeşitli mikroplar bulaştırması kaçınılmaz olacaktır. Ev ve çatı fareleri genellikle evlerin çatılarında ve bodrum katları olan kirli ve karanlık ortamlarda barınırlar. Fare istilalarına sadece fare ilaçlama yöntemleri ile dur denilebilir.

İlaçlama hizmetleri günümüzde birçok insanın gereksinim duyduğu bir ihtiyaçtır. Bu uygulama sayesinde evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde, otellerde vb. insanların toplu veya birey halinde yaşadığı her ortamda fare istilalarına karşı önlem alınmıştır. İlaçlama Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı tüm firmalar tarafından yapılabilir. Laboratuvar ortamlarında test edilip onaylanmış ilaç türleri ile etrafta zarar verilmek istenilmeyen her canlının yaşam hakkı korunarak uygulanır. İlaçlamanın profesyonel şekilde yapılması ise son derece önemlidir. Fare istilalarından tam manasıyla kurtulmak isteniyorsa bu tip detaylara dikkat etmek gerekiyor. Kime ilaçlattığınız kadar hangi yöntemlerle ilaçlattığınızın önemini unutmamalısınız. Doğru bir uygulama ile kemiricilerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir