Kene vucuda nasil yapisir

Kene vücuda nasıl yapışır?

Kene vücuda yapışmak için zaman ve fırsat kollar. Kene yapışması yabani ve evcil hayvanlarda farklı, insanlarda farklıdır. Kene; çalılıklar, yeşil zeminlerde, bahçelerde, ev ve iş yerlerinde süpürgelere tutunarak, çalılara tutunarak ve otların arasına gizlenerek avını bekler. İlk fırsatta insanlara yapışarak hayati tehlikeye sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşe sebep olurlar. Kene tehlikesine karşı yıllardır Bakırköy ve semtlerinde ilaçlama hizmeti sunan Bakırköy Böcek İlaçlama ekipleri bu konuda en etkili ilaçları ile insanların yardımına koşuyor.

Keneden kurtulmanın yolları

Kene vücuda nasıl yapışır?
Kene vücuda nasıl yapışır?

Kene, doymak bilmeyen bir iştaha sahiptir. 6-8 bacaklı olan keneler, güçlü bir kas yapısına sahiptir. Zıplama ve uçma yeteneği olmamasına rağmen, bacakları kuvvetlidir. İnsan ve hayvanların vücuduna yapışmak için en iyi zamanı kollar. Çoğu insan özellikle de tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde kene yapışması daha çok olmaktadır.

Park ve bahçelerde örtü serip oturan kişiler burada kısa vakit geçirseler bile, kene bu kısacık zamanı fırsata çevirerek, insan vücudunda kendisine bir yer bulur. Kene ve kene türlerinden korunmak için yazın kolları açık ve çorapsız dolaşmamak gerekmektedir. Keneler, insan bedeninde açık olan noktalara daha hızlı yapışır, kan emer ve zehirler. Küçükbaş hayvanlardan aldıkları kirli kanı büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırırlar ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkaran Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bulaştırırlar.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri dahilinde mutlaka uzman bir doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Bu belirtiler arasında yüksek ateş, halsizlik, burunda kanama, eklemlerde ağrı, dışkı ve idrarda kanama vardır. Kenenin bulaştırdığı bu hastalık neticesinde yıllardır insanlar hayatlarını kaybediyorlar. Medyada görüldüğü üzere dünyanın yanı sıra ülkemizde de görülme sıklığı artan kene tehlikesine karşı en garantili önlemleri almak gerekir. Tarım ile uğraşanlar ile veterinerler, kasaplar ve piknik alanında olacaklarından insanları doğrudan etkileyen bir haşeredir. Kene diğer haşerelere karşı en etkili yöntem olan ilaçlama yöntemini yıllardır olduğu gibi Bakırköy Böcek İlaçlama başarılı bir şekilde yapmaktadır. Tek bir telefon ile kene ilaçlaması yaptırarak kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını garanti altına alabilirsiniz.

Keneler Hakkında Diğer Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir