Kene

kene
kene

Kene böceği eklem bacaklılar grubuna giren zehirli salyalar salgılaması  kırım kongo hastalığına neden olmasına sebep olan zararlı bir böcektir. Keneler 8 bacaklı bacakları ince ve uzun olan insan ve hayvan kanı ile beslenen başı ile vücudu sanki birleşmiş ağaç ve otluklarda yaşayan ve yakınından geçen insan veya hayvanların üzerine yapışarak kanı ile beslenmeye çalışırlar.

Keneler insan kanı ile beslendiğini söylemiştik peki insan kanı ile beslenen keneler kanı emmeye başlayınca zehrini hemen kana bulaştırır mı? diyecek olursak cevabımız hayır olacaktır çünkü keneler kan ile beslenirken zehir bulaştırmazlar ancak kafalarını da deriden çıkartmazlar, keneler sadece kendilerini tehlikede hissettikleri zaman zehri salgılayarak kana bulaştırır. Bu yüzden eğer vücudunuzun herhangi bir yerine kene yapışmışsa hiçbir şey yapmadan hemen sağlık kuruluşuna giderek tedavi olunması en doğrusu olacaktır. Eğer uygun ve bilinçsizce keneye yapılan müdahale beraberinde öldürücü hastalıklara neden olabilir

Kenenin zehrini kana bırakmasıyla insanda ateş, baş ağrısı, adale ağrısı, sırt ağrısı görülebilir. Bu ağrılar çok şiddetlidir ve dayanılması güçtür. Kırım kongo hastalığının henüz tedavisi yoktur. Bu yüzden kenelerden korunmaya dikkat etmek gerekmektedir

Kene ilaçlama ve kene ile mücadele

Keneler hepimizin bildiği gibi çok zararlı böcektir. Salgıladı zehir ile insanların ve hayvanların ölümüne bile neden olan bu böcekler bulunduğumuz ortamlara rahatça gelmektedir.

Yukarıda belirttiğim gibi kene böceği insan kanı ile beslenen beslenirken de kendini güvende hissetmediği zaman hemen içindeki zehiri kana tüküren çok zahirli bir böcektir. Eğer kene bizden veya yakınımızdan kan emiyorsa çok ani hareketlerde bulunamadan hemen en yakın sağlık kuruluna gidilmelidir ve tedavi olunmalıdır. Kene ilaçlama ve kene ile mücadele konusunda profesyonel olan böcek ilaçlama firmamız açık ve kapalı alanda görülen keneler ile çeşitli ilaçlama teknikleri ve etkili sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar ile kene ilaçlama konusunda keneden kurtulmanın garantisini yüzde yüz vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir