tatarcik-ilaclama

Tatarcık İlaçlama

Tatarcık bir sinek çeşididir. Tatarcığın vücut yapısı ufaktır ve üzeri tüylü yapıdadır. Tatarcığı diğer sineklerinde ayıran özelliği tüylü yapıya sahip olmasıdır. Tatarcık yaklaşık 3-5mm boyundadır ve toplamda 6 tane ayağı vardır. Tatarcık sineği genel olarak hayvan ağılında, çamurluklarda, bataklıklarda lağım suyu atıklarının olduğu yerlerde yaşarlar. Tatarcık evlerde ise loş olan köşelerde, kullanılmayan yerlerde görülürler. Gece aktif gündüz ise pasif yaşarlar. Tatarcıkların ısırdığı yerde kızarma, şişme, kaşıntı olur. Tatarcıklar kan emerek, ayrıca sebze ve meyve suları ile de beslenirler. Tatarcık sineği birçok hastalığın bulaşmasında vesile olur. Tatarcık insanlara sarı humma, tavuk hastalığı, bağırsak hastalıkları, viral hastalıklar ve ateşli hastalıklar bulaştır. Bu sebeple Tatarcık İlaçlama insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Tatarcık insan ve hayvanların kanını emerek ve meyvelerin suyu ile beslenen bir sinektir. Diğer sineklere oranla tüylü bir vücut yapısına sahiptir. Bu özellik sayesinde diğer sineklerden ayrılabilirler. Tatarcığın büyüklüğü 3-5 mm arasındadır. En çok sarı, turuncu, siyah, kahverengi renklerde görülür. Tatarcık canlısı hayvan ağıllarında, çamurluk yerlerde, bataklık ve lağım ortamlarında yaşar evlerde ise loş ve kullanılmayan bölümlerde bulunur.

TATARCIĞIN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR NELERDİR?

  • Viral hastalıklar,
  • Ateşli hastalıklar,
  • Bağırsak hastalıkları,
  • Sarı humma,
  • Tavuk hastalığı.

Tatarcığın bulaştırdığı bu hastalıklar salgın ve tehlikeli hastalıklardır. Ayrıca tatarcıkların ısırması ile deride şişme, kaşıntı, kızarıklık ve kabarmalar görülür. Bu sebeple ısırdıkları bölgelerin kaşınmamasında fayda vardır. Aksi takdirde ciddi boyutlarda cilt ve deri rahatsızlıklarıyla karşılaşma ihtimali yüksektir.

Tatarcık hızlı ve çok üreyen bir böcektir. Mücadelesi zordur, bu sebepten etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Sıvı, kokulu ve püskürtmeli, ilaçlar periyodik şekilde uygulanmalıdır. Bu gibi uçan zararlı böcekler su kenarlarında, lağımlarda, bataklıklarda yoğun bulunur. Bu bölgelere periyodik olarak ilaçlama yapılması şarttır. Tatarcıklar yumurtlama ile ürerler. Kan emdikten sonra 3-4 gün içerisinde yaklaşık olarak dişi tatarcık 20 yumurta yapar. Beş hafta içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. Yumurtaların beş haftalık bir süreç neticesinde olgunlaşmasından dolayı, tatarcık ilaçlamaları, belirli aralıklarla düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde tatarcık problemi kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılacaktır.

TATARCIK İLAÇLAMA FİYATLARI

Tatarcık İlaçlama Fiyatları, ilaçlanan alanın genişliğine, metrekaresine göre değişiklik göstermektedir. Tatarcık yumurtalarının olgunlaşma süreçleri de ilaçlamada tekrarların yapılmasını gerektirdiğinden, yapılan ilaçlama tekrarları da tatarcık ilaçlama fiyatlarını etkilemekte olan unsurlardan bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir