yilan-ilaclama

Yılan İlaçlama

Yılan ilaçlama sürüngen haşereler arasında yer verdiğimiz yılanı yok etmek için gerçekleştirdiğimiz operasyonlara verilen isimdir. Yılanın neden olduğu zararları anlamanızda yardımcı olacak yılan özelliklerine genel olarak bakacak olursak;

  • Yılan sürüngen hayvanlar gurubunda incelenir. Yılan derisi pullarla kaplıdır. Yılanların ağzında 2 tane zehir dişi, 2 tane tutma dişi bulunur.
  • Ağızlarını açmadan solunum yapabilirler. Avlarını yutarken ağız ve burun delikleri kapanır. Avlarını yutarken vücutlarında bulunan yedek hava torbalarından faydalanırlar.
  • Birçok yılanın sadece sağ ciğeri gelişmiştir. Genel olarak üç metre ileriyi görebilirler. Dünyanın bütün kıtalarında değişik yılan türleri oldukça fazla bulunur, bilinen 3500 civarıdır. Ülkemizde yaklaşık olarak 40 yılan türü bulunur.
  • Yılanların hem karada hem de suda yaşayan birçok çeşidi vardır. Yılanların %99 unda zehir vardır.

Zehirli bir yapısı olan ve doğru tedbirler alınmadığında ölümcül risklere neden olan yılan ile mücadele etmek için profesyonel kadromuzdan destek almalı ve işi uzmanlarına bırakmalısınız.

Yılan Türleri Nelerdir?

yilan-ilaclama
yilan-ilaclama

Yılan türleri nelerdir? Engerek yılanları zehirleyerek öldürdükleri avlarını kokusu ile takip edip bulabilirler. Karasal ortamda yaşayan yılan çeşitleri suda yaşayana oranla daha zehirli olur. Birmanya, Brezilya ülkelerinde yılan sokması sonucunda yılda 2000 kişi ölmektedir. Yılanlar avlarını dilleriyle koku alarak takip ederler. Yılanlar en çok geyik, domuz, tavşan, köstebek, fare, kurbağa, kuş, balık, yumurta ve hemcinslerini yiyerek beslenirler. Yılanlar avlarını dilleri arıcılığı ile vücut ısısı, kokusu ve hareketlerine göre bulurlar. Avlarının yakınına sessizce yaklaşırlar ani bir vuruş darbesiyle avını etkisiz hale getiririler ve avlarını yutarlar. Avının etini yemede, sindirmede yılanların zehirlerinin etkisi çoktur. Yılanlarda kulak yoktur, çok eskiden sağır oldukları sanılan yılanlar çenelerini toprağa koyar ve bu sayede topraktan gelen titreşimleri duyabilir.

Yılan Sokması Durumu Nasıl Gerçekleşir?

Yılan kendisine çok uzak mesafedeki hayvanları ve insanları algılar ve saklanır. İnsanların bu hayvanla sık karşılaşmama sebebi budur. Yılanlar;

  • Yılda en az bir defa deri değiştirirler, bu olaya gömlek değiştirme denir. Bu gömlek değiştirme döneminde yılanların derileri matlaşır. Bu dönem 2-3 hafta kadar sürer, yılanlar bu arada pasif olarak yuvalarında zaman geçirir.
  • Deri değiştirme olayı bittikten sonra derileri çok parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Yılanların desenleri yaşadıkları yer ve iklime, türüne göre değişiklik gösterir. Yılanların çok güzel görünen ve sağlam olan derileri vardır.
  • Yılan derisi kemer, çanta, ayakkabı haline gelerek insanların kullanımına sunulur. Yılanların üreme şekli yumurtlama yöntemi ile olmaktadır bazen de canlı doğurabilirler fakat bu gerçek bir doğum değildir.
  • Yılan yumurtaları, yılanın içinde gelişir ve açılır. Doğan yavruların üzerinde ince bir zar bulunur, doğum olduktan hemen sonra bu zar yırtılır. Yılanlar türlerine göre 3-50 arasında yumurta bırakırlar, kuluçka dönemi yaşadıkları iklimlere göre değişir.
  • Sıcak havalarda aktif olan yılanlar, soğuk havalarda besin bulma sıkıntısı çekerler kış uykusuna yatabilirler.

Yılan sokması ile karşılaşan insanlar hemen hastaneye başvurmalı, genellikle zehirli olan yılanların sokması ölümle sonuçlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir