Yılan Sokması

Dünyada 3000’den fazla yılan türü bulunmaktadır. Öldürücü zehre sahip yılanlar, tropikal ve ılıman bölgelerde yaygın olarak yaşarlar. Yılan çeşitleri gibi yılan toksinleri de etki ve şiddet bakımından birbirinden farklıdır. Yılanlar türlerine göre, nörotoksin, kürarizan toksin, şok yapıcı, yaygın damar içi pıhtılaşma yapıcı, hemoliz yapıcı ve sitoliz yapıcı toksinlere sahiptir. Ülkemizde bulunan engerek yılanı da yaygın damar içi pıhtılaşma özelliğindedir. 

Yılan zehri çok çabuk ve şiddetli etki gösteren zehirlerdendir. Yılanın türüne, büyüklüğüne ve yaşadığı ortama göre değişen yılan zehri, kişilerde farklı etkiler yaratırr. Isırılan kişinin yaşına, ısırılan bölgenin organlara yakınlığına, yaranın derinliğine, zehir oranına ve ısırık sayısına göre farklı belirtiler gösteren yılan sokması tedavisi geciktirilmemelidir.

Uzun kıvrak ve çatallı dile sahip olan yılan, ısırdığı zaman, dişlerinin dibinde bulunan kanallardan, soktuğu yere zehri akıtır.

Yılan sokması sonucu, dayanılması zor şiddetli ağrı, şişme, kızarıklık ve yara izi görülür. Yılan zehrinin türüne göre, bulantı, kusma, terleme, baygınlık, titreme, nefes darlığı, uyuklama, ağızda tat değişikliği, görme bozukluğu, dışkıda kan, tükürükte kan ve kısmi felç gibi belirtiler görülür. İnsanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açan yılan sokması erken müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanmaktadır.

Yılan sokması sonucu yapılacak müdahale de ilk önce yaralı bölgenin sabitlenerek fazla hareket ettirilmemesi sağlanır. Isırılan yer ile kalp arasına turnike uygulanarak, lenf akımı engellenmelidir. Yılan tarafından sokulan kişiyi, fazla hareket ettirilmeden, mümkünse yatar vaziyette, acilen sağlık kuruluşuna götürüp, doktor tarafından tedavi ettirilmelidir. Hastanede doktor tarafından yılan sokmasına karşı yılan serumu uygulanarak yaralı bölge temizlenmektedir.

Ortamda yılan gördüğünüzde veya yılan sokması sonrasında, yılana temas etmekten ve öldürmeye çalışmaktan uzak durunuz. Yılan ile mücadelede ilaçlama şirketlerinden yardım isteyiniz. İlaçlama şirketimizde görevli özel ekipler ile 7/24 yılan ilaçlama hizmeti verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir